Jeden z najstarszych festiwali jazzowych w Polsce zmienia datę. Pięciodniowe święto muzyki odbędzie się już w kwietniu 2023 roku.

Jazz nad Odrą od 2020 roku, trudnego okresu, który wywrócił do góry nogami większość planów – nie tylko – kulturalnego świata, odbywał się jesienią we Wrocławiu. Trzy ostatnie edycje zrealizowano z powodzeniem w Imparcie, Teatrze Polskim, Teatrze Muzycznym Capitol oraz Vertigo Jazz Club & Restaurant. Kolejna, 59. edycja wydarzenia odbędzie się już w kwietniu, czyli miesiącu, który przez lata był kojarzony ze świętem jazzu we Wrocławiu. Organizatorzy festiwalu zaplanowali pięć dni muzycznych uniesień, od 26 do 30 kwietnia w stolicy Dolnego Śląska zagrają gwiazdy światowego i polskiego jazzu. Powrót na dobrze znane tory jest także związany z idealnym terminem na finał festiwalu – 30 kwietnia przypada Międzynarodowy Dzień Jazzu, uchwalony na sesji Konferencji Generalnej UNESCO w 2011 roku.

Nie zabraknie przesłuchań w konkursie na Indywidualność Jazzową im. Wojtka Siwka. Główną nagrodą jest Grand Prix przyznawane przez jury festiwalu, które składa się z wybitnych artystów, dziennikarzy i znawców muzyki jazzowej. Laureat otrzymuje 25 000 zł ufundowane przez prezydenta Wrocławia oraz statuetkę Rybotrąbki. W puli znajdują się także dodatkowe nagrody przekazane przez partnerów i patronów medialnych wydarzenia. Zwycięzcą tegorocznej, 58. edycji konkursu został zespół Horntet w składzie: Bartłomiej Leśniak, Robert Wypasek, Szymon Ziółkowski, Mikołaj Sikora oraz Piotr Przewoźniak.

W 2023 roku odbędzie się także piąta edycja konkursu fotograficznego im. Marka Karewicza – MK Jazz Foto. W trakcie festiwalu organizatorzy zaprezentują wystawę finałową, która zwykle składa się z 33 wybranych prac. Od 2022 roku jury przyznaje również Nagrodę Specjalną im. Wojtka Siwka za najlepsze zdjęcie wykonane podczas Jazzu nad Odrą. Kuratorem konkursu jest Lech Basel.

Organizatorem wydarzenia jest Strefa Kultury Wrocław, a funkcję dyrektora artystycznego pełni Piotr Wojtasik, wirtuoz trąbki, znakomity improwizator i kompozytor, który od przeszło 30 lat przemawia własnym, niepowtarzalnym, muzycznym językiem. Autorem plakatu 59. edycji festiwalu Jazz nad Odrą jest Lech Twardowski.

Scroll to Top