Festiwal Kultury Europejskiej we Wrocławiu

Od 1 lipca we Wrocławiu trwa Festiwal Kultury Europejskiej we Wrocławiu oraz 10 lat Domu Europy we Wrocławiu Z tej okazji w Dolnośląskim Centrum Filmowym odbędą się koncerty, pokazy ambitnego kina europejskiego, warsztaty artystyczne i debaty. Dla miłośników sztuki w DCF zaplanowane są wernisaże – swoje prace zaprezentują wrocławskie artystki Katarzyna Polic-Patkowska i Emose Katarzyna Uhunmwangho.

Miłośników kina DCF zaprasza na przegląd filmów – finalistów nagrody LUX.   Można zobaczyć także starsze filmy: „Bestię” z 1917 roku z muzyką graną na żywo przez wrocławskiego pianistę Michała Hadasika oraz „Błękitnego anioła” z 1930 roku, któremu towarzyszył występ aktorki i wokalistki Justyny Szafran. W ramach festiwalu odbędą się też pokazy filmowe połączone z debatami. Pierwszy z nich to „Słodki koniec dnia”, po którym odbyło się Spotkanie z Odmiennymi, czyli osobami, które na co dzień zmagają się z problemem akceptacji, zrozumienia i tolerancji dla różnych form odmienności.

W Dolnośląskim Centrum Filmowym odbył się także wyjątkowy koncert z muzyką filmową „Z miłości do kina” osnuty wokół filmowych szlagierów w wykonaniu artystów wrocławskiego Capitolu. Na scenie wystąpili: Justyna Szafran, Katarzyna Emose Uhunmwangho, Tomasz Leszczyński, Maciej Maciejewski, Jakub Olejnik, Rafa Karasiewicz i Marek Kocot.

W drugim dniu Festiwalu w ramach Festiwalu Kultury Europejskiej DCF zaprosił również na specjalne spotkanie z EuroKabaratem. Znane i lubiane piosenki z różnych zakątków Europy zaśpiewali i zagrali: Ewa Szlempo-Kruszyńska, Justyna Szafran, Katarzyna  Emose Uhunmwangho, Tomasz Leszczyński, Maciej Maciejewski, Ścibor Szpak, Rafał Karasiewicz i Jakub Olejnik. Całość poprowadził Marek Kocot.

Ponadto dla gości festiwalowych przygotowano spacer filmowy po Wrocławiu, a dla najmłodszych warsztaty europejskie organizowane przez Fundację Ukraina oraz warsztaty filmowe z animacji poklatkowej.

 Organizatorami festiwalu są Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej oraz Biuro Parlamentu Europejskiego, partnerami Scena pod Regałem oraz Dolnośląskie Centrum Filmowe. 

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny, konieczny jest odbiór bezpłatnych wejściówek.

Scroll to Top