Jazz nad Odrą – konkurs na indywidualność jazzową

W tym roku w finale zmierzy się sześć składów, które staną na scenie Impart Centrum.

Tegoroczny festiwal rozpoczną finałowe przesłuchania w konkursie na Indywidualność Jazzową im. Wojtka Siwka 2023, które odbędą się 26 kwietnia w Impart Centrum. Młodzi muzycy powalczą o Grand Prix przyznawane przez jury w składzie: Dariusz Oleszkiewicz, Peter Erskine, Piotr Wojtasik, Kuba Stankiewicz. Laureat otrzyma m.in. 25 000 zł ufundowane przez prezydenta Wrocławia oraz statuetkę Rybotrąbki.

W tym roku do finału zakwalifikowało się sześć składów: Jopek / Klemensiewicz, J. Tronix, Kasia S.P. Project, Know Material, Product May Contain oraz Sonar. Jopek / Klemensiewicz to duet młodych artystów, który tworzy autorski materiał oparty na muzyce improwizowanej w połączeniu z muzyką impresjonistyczną, klasyczną i polską muzyką ludową. Laureaci Międzynarodowego Konkursu Młodych Zespołów Jazzowych Jazz Juniors (2022). Członkowie tria electro-jazzowego J. Tronix poznali się na studiach w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Połączyła ich wspólna pasja oraz fascynacja improwizacją jazzową, którą osadzają we współczesnych elektronicznych brzmieniach. Kasia S.P. Project to kwintet założony przez młodą basistkę Kasię Schmidt-Przeździecką. Projekt ten powstał w grudniu w 2022 r. z myślą o przygotowaniu autorskiego materiału liderki, która wraz z zespołem tworzy nieco oldschoolową, elektryczno-akustyczną mieszankę brzmieniową.

Zespół Know Material zabiera swoich słuchaczy w podróże przez całą gamę uczuć. Utwory są opowieścią o kontrastach między bezsilnością i melancholią a radością, siłą i nieustannym odkrywaniem siebie. Zawierają w sobie odbicie przemyśleń, z którymi mierzy się dzisiaj większość młodych ludzi. Muzyka improwizowana jest dla nich podstawowym środkiem wyrazu. Product May Contain to trio młodych muzyków, których głównym celem jest kreowanie przestrzeni – ciasnych i rozległych. W ich twórczości można odnaleźć wpływy muzyki jazzowej, folkowej, ambientowej i kameralnej – działających w symbiozie z brzmieniem wibrafonu, kontrabasu i etnicznych instrumentów perkusyjnych. Sonar zaczęli grać wspólnie w 2019 roku, uczęszczając razem do szkoły Muzycznej im. Mieczysława Karłowicza w Poznaniu. Od tego czasu zagrali wiele koncertów i wygrali kilka konkursów. Obecnie część z nich studiuje w Konserwatorium w Odense w Danii, a część na Akademii Muzycznej w Łodzi, ale mimo odległości spotykają się, żeby grać razem muzykę i rozwijać swój styl.

Zdobywcę Grand Prix oraz pozostałych laureatów poznamy 26 kwietnia podczas uroczystej gali wręczenia nagród w konkursie na Indywidualność Jazzową im. Wojtka Siwka.

Bilety na konkurs oraz poszczególne koncerty 59. edycji festiwalu Jazz nad Odrą są dostępne na stronach www.jazznadodra.pl oraz www.strefakultury.pl.

WAŻNE DATY

26 kwietnia (środa)

Impart Centrum, godz. 10:00

Finałowe przesłuchania w konkursie na Indywidualność Jazzową im. Wojtka Siwka 2023

Impart Centrum, godz. 18:00

Gala wręczenia nagród w konkursie na Indywidualność Jazzową im. Wojtka Siwka 2023

fot. Sławek Przerwa

Scroll to Top