Narodowe Forum Muzyki zaprasza w listopadzie

6.10, pt., 19:00

NFM, Sala Główna

Homo viator. Inauguracja sezonu NFM Filharmonii Wrocławskiej

Pinchas Steinberg mat. Artysty

Wykonawcy:

Pinchas Steinberg – dyrygent
Bartłomiej Nizioł – skrzypce
Krzysztof Grzybowski – klarnet
Piotr Sałajczyk – fortepian
NFM Filharmonia Wrocławska

Serdecznie zapraszamy na inaugurację sezonu NFM Filharmonii Wrocławskiej! Koncert poprowadzi maestro Pinchas Steinberg. Ten urodzony w 1945 roku artysta może pochwalić się polskimi korzeniami ze strony matki, która w 1939 roku wyjechała z ojczyzny. W jego dorobku znajdują się występy w Operze Wiedeńskiej, szefował także znakomitym orkiestrom – ORF Radio-Symphonieorchester Wien, Orchestre de la Suisse Romande czy Budapest Philharmonic Orchestra. Na wczesnym etapie kariery studiował grę na skrzypcach z Jaschą Heifetzem i kompozycję z Borisem Blacherem. Jego kolegą w czasie studiów był także Krzysztof Jakowicz.

7.10, sob., 18:00

NFM, Sala Główna

Inauguracja sezonu NFM Orkiestry Leopoldinum

NFM Orkiestra Leopoldinum fot.Łukasz Rajchert

Wykonawcy:

Alexander Sitkovetsky – skrzypce
NFM Orkiestra Leopoldinum

Serdecznie zapraszamy na pierwszy koncert NFM Orkiestry Leopoldinum w nadchodzącym sezonie! Poprowadzi go nowy dyrektor artystyczny tego zespołu – wybitny skrzypek i dyrygent Alexander Sitkovetsky, który pierwsze kroki w karierze stawiał pod przewodnictwem samego Yehudiego Menuhina. W programie znalazły się kompozycje Felixa Mendelssohna Bartholdy’ego, Maxa Brucha, a także Georges’a Bizeta. Podczas wydarzenia nastąpi także wręczenie 47. Nagrody Kulturalnej Śląska Kraju Związkowego Dolnej Saksonii.

20.10, pt., 19:00

NFM, Sala Główna

Georgijs Osokins fot. materiał Artysty

Georgijs Osokins i NFM Filharmonia Wrocławska

Wykonawcy:

Joel Sandelson – dyrygent
Georgijs Osokins – fortepian
NFM Filharmonia Wrocławska

Urodzony w 1995 roku łotewski pianista Georgijs Osokins zyskał sławę i uznanie występami podczas Konkursu Chopinowskiego. Wraz z NFM Filharmonią Wrocławską artysta zaprezentuje swoją interpretację jednego z koncertów fortepianowych Ludwiga van Beethovena. Za pulpitem dyrygenckim stanie Joel Sandelson, triumfator Herbert von Karajan Young Conductors Award w 2021 roku.

21.10, sob., 18:00

NFM, Sala Główna

Tribute to Stan Getz

Piotr Baron fot. Magdalena Adamczewska

Wykonawcy:

Marek Wroniszewski – dyrygent
Piotr Baron – saksofon tenorowy
Łukasz Żyta – jazzowy zestaw perkusyjny
NFM Orkiestra Leopoldinum

Legendarny amerykański muzyk jazzowy Stan Getz był jednym z najsłynniejszych saksofonistów drugiej połowy XX wieku. Ceniono go za piękną barwę dźwięku, a także za niestrudzone popularyzowanie brazylijskiej bossa novy. Koncert NFM Orkiestry Leopoldinum pod dyrekcją Marka Wroniszewskiego będzie spotkaniem z dziełami Eddie’ego Sautera i Krzysztofa Herdzina, które powiązane są z postacią tego artysty. Partię solową na saksofonie tenorowym wykona wirtuoz tego instrumentu – Piotr Baron.

27.10, pt., 19:00

NFM, Sala Główna

Requiem

Wykonawcy:

Andrzej Kosendiak fot. Łukasz Rajchert

Andrzej Kosendiak – dyrygent
Chór NFM
Lionel Sow – kierownictwo artystyczne Chóru NFM
Edward Caswell – przygotowanie Chóru NFM
NFM Filharmonia Wrocławska

W tym szczególnym czasie zadumy i wspominania tych, którzy odeszli, NFM Filharmonia Wrocławska i Chór NFM pod dyrekcją Andrzeja Kosendiaka zaprezentują dzieła jednego z najbardziej rozpoznawalnych kompozytorów współczesnych – Arvo Pärta – oraz Luigiego Cherubiniego – niesłusznie zapomnianego twórcy żyjącego na przełomie  klasycyzmu i romantyzmu.

29.10, niedz., 19:00

Katedra prawosławna pw. Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy

Kanon Zmartwychwstania

Wykonawcy:

Wrocław Baroque Ensemble fot. Łukasz Rajchert

Andrzej Kosendiak – dyrygent
Wrocław Baroque Ensemble:
Aldona Bartnik, Aleksandra Turalska – soprany
Piotr Olech, Daniel Elgersma – kontratenory
Maciej Gocman, Florian Cramer – tenory
Volodymyr Andrushchak, Tomáš Král – basy

Zbliżająca się Uroczystość Wszystkich Świętych skłania do zamyślenia się nad upływającym czasem, wspominania tych, których kochamy, a których już z nami nie ma. Poszukujących szansy na zatrzymanie się i kontemplację Wrocław Baroque Ensemble pod dyrekcją Andrzeja Kosendiaka zaprasza do katedry prawosławnej pw. Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy we Wrocławiu. Zaprezentuje tam Liturgię Rekwialną i Kanon Zmartwychwstania Mykoły Dyleckiego – siedemnastowiecznego teoretyka i kompozytora, postaci niezwykle istotnej dla przeszczepienia na grunt muzyki cerkiewnej włoskiej polifonii.

Scroll to Top