Pokaz premierowy filmu „Moje wspaniałe życie” w DCF

Pokaz premierowy filmu „Moje wspaniałe życie”, będącego koprodukcją Dolnośląskiego Centrum Filmowego, odbędzie się 17 października o godz. 18:00 w kinie DCF. Po projekcji zaplanowane jest się spotkanie z twórcami, którzy opowiedzą o kulisach powstawania filmu. Gośćmi Dolnośląskiego Centrum Filmowego będą: odtwórcy głównych ról – Agata Buzek i Jacek Braciak, autorka zdjęć Weronika Bilska, producentka Natalia Grzegorzek oraz Łukasz Grzegorzek, który został nagrodzony za reżyserię „Mojego wspaniałego życia” na 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Wydarzeniu towarzyszyć będzie wernisaż plakatów filmowych, który odbędzie 16 października 2021 r. o godz.18:30 w Chill Roomie.

„Moje wspaniałe życie” to ciepły, a zarazem dowcipny i brawurowy film Grzegorzka. Jest to historia kobiety, która nie chce być już grzeczną dziewczynką. Czy jednak wystarczy jej odwagi, by się zbuntować, zatrząść posadami małżeństwa, stracić reputację i sięgnąć po to, na czym naprawdę jej zależy? W nakreślonej z empatią i fenomenalnie zagranej przez Agatę Buzek postaci przejrzy się mnóstwo kobiet, które złożyły kawałek siebie na ołtarzu cudzych oczekiwań. Bohaterka „Mojego wspaniałego życia” nie czuje się jednak ofiarą: ryzykuje, popełnia błędy i tańczy do upadłego.

– Razem ze swoim zespołem chcieliśmy stworzyć film, który zada widzowi fundamentalne pytania – czym jest dzisiaj rodzina, co to znaczy „dobra nauczycielka, żona, mama” i jak zachować balans między sprzecznymi potrzebami. Podobnie jak w poprzednich filmach, nie dajemy gotowych odpowiedzi. Traktując wszystkich bohaterów z czułością i humorem, budujemy pełnokrwiste postaci. W głównej roli występuje Agata Buzek – jej energetyczna pewność i naturalna mądrość połączona z unikatową urodą idealnie wkomponowują się w postać Jo. Partneruje jej Jacek Braciak. Z myślą o nich jako głównym duecie pisałem scenariusz. Obydwoje mają też duży talent komediowy, który nada lekkości filmowi – mówi reżyser filmu Łukasz Grzegorzek.

O sile filmu decyduje nie tylko charyzma „Jo”, ale także fantastyczny aktorski trójkąt, którego dynamika zmienia się na naszych oczach. Agata Buzek, Jacek Braciak i Adam Woronowicz sprawiają, że nie ma w „Moim wspaniałym życiu” postaci, za która nie trzymalibyśmy kciuków. Do współpracy przy projekcie zaproszone zostały też trzy wyjątkowe muzyczne osobowości: na ekranie zobaczymy legendarnego czeskiego barda, Jaromira Nohavicę, muzykę do filmu skomponował Piotr Emade Waglewski, a promującą film piosenkę „Piec minut łez” wykonuje Ralph Kaminski.

– Bardzo się cieszę, że mogliśmy wesprzeć tę produkcję. Łukasz Grzegorzek wraz z ekipą stworzyli znakomity film. Intymny, delikatny, stawiający ważne pytania, a przy tym wszystkim lekki i momentami śmieszny. Bez trudu odnajdziemy w nim nasze codzienne sprawy, uwikłania i trudne próby pogodzenia siebie z oczekiwaniami świata wobec nas – mówi Jarosław Perduta, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Filmowego.

Rozgrywający się w prowincjonalnej, malowniczej Nysie film przypomina, że prawdziwe życie nie jest gdzie indziej, tylko wszędzie tam, gdzie próbujemy być szczęśliwi na własnych warunkach.

– Zabudowa Nysy to unikalny melanż niemieckiej architektury, socrealizmu oraz szkaradków z początku transformacji ustrojowej. Niemiecka willa z dwudziestolecia międzywojennego jest domem Jo. Liceum, w którym uczy Jo, mieści się w gigantycznym kompleksie budynków, które kiedyś stanowiły część Kościoła Matki Boskiej Bolesnej w Nysie. Sam uczęszczałem do tej szkoły dwadzieścia lat temu i tu poznałem najlepszego pedagoga jakiego miałem, nauczyciela języka angielskiego. Ten film stanowi też mój hołd dla niego – dodaje Łukasz Grzegorzek.

„Moje wspaniałe życie” jest koprodukcją Dolnośląskiego Centrum Filmowego sfinansowaną ze środków Dolnośląskiego Konkursu Filmowego.

– Film został bardzo dobrze przyjęty przez publiczność festiwalową i ma już na swoim kilka cennych nagród. Co z naszej perspektywy bardzo ważne. Wśród jego twórców znalazło się wielu wspaniałych twórców wrocławskich: autorka zdjęć Weronika Bilska, scenografka Jagna Dobesz, montażystka Maria Zuba i charakteryzatorka Monika Kaleta. Jesteśmy pewni, że film zostanie równie dobrze przyjęty przez widzów naszych kin, do których „Moje wspaniałe życie” wejdzie 29 października – dodaje Jarosław Perduta.

Dolnośląski Fundusz Filmowy powstał w 2008 roku. Jego fundatorami są samorządy województwa dolnośląskiego i miasta Wrocławia. Dolnośląskie Centrum Filmowe jest koproducentem filmów, które otrzymały dofinansowanie w konkursie. Celem konkursu jest wyłonienie projektów filmowych: fabularnych, dokumentalnych i animowanych, które uzyskają wsparcie finansowe. Podstawowym kryterium oceny projektów filmowych w konkursie jest powiązanie produkcji filmowej z województwem dolnośląskim poprzez miejsce realizacji filmu i udział w jego realizacji twórców i podmiotów z terenu Dolnego Śląska. Do tej pory ze środków Dolnośląskiego Funduszu Filmowego dofinansowano 80 filmów, m.in. „Twój Vincent” w reż. Doroty Kobiela, Hugh Welchmana, „Dolina Bogów: w reż. Lecha Majewskiego, „Ułaskawienie” w reż. Jana Jakuba Kolskiego, „Fuga” w reż. Agnieszki Smoczyńskiej, czy „Ciemno, prawie noc” w reż. Borysa Lankosza.

Wernisaż plakatów filmowych

Maglowi Filmowemu i spotkaniu z Tomaszem Ziętkiem towarzyszyć będzie wernisaż plakatów filmowych, który odbędzie 16 października 2021 r. o godz.18:30 w Chill Roomie. Wystawa prezentuje wybrane realizacje plakatowe studentów, powstałe w Pracowni Projektowania Graficznego i Plakatu Wrocławskiej ASP, będące efektem współpracy z dystrybutorem filmowym Kino Świat. Studenci prezentują własne interpretacje graficzne głośnej sprawy zabójstwa Grzegorza Przemyka przez milicjantów, którą w latach 80′ żyła cała Polska. Film zrealizowany na podstawie reportażu Cezarego Łazarewicza pod tym samym tytułem. Opiekunami wystawy są: prowadzący Pracownię Projektowania Graficznego/Plakatu, prof. Tomasz Pietrek oraz asystent Michał Matoszko.

Uczestnicy wystawy: Julia Boruta, Barbara Bugdol, Iga Bujarkiewicz, Aleksandra Durska, Karina Dziamidzik, Daria Fedak, Katarzyna Gierkowska, Karolina Jabłońska, Justyna Kazanecka, Zuzanna Kliniewska, Justyna Łaciok, Michał Olkowicz, Emilia Skwarska, Natalia Szymańska, Wiktoria Vogel, Zuzanna Woleńska.

Scroll to Top