Rusza sprzedaż biletów na 42 PPA we wrocławskim Capitolu

42. Przegląd Piosenki Aktorskiej odbędzie się w dniach 18-27 marca 2022. Sprzedaż biletów rozpocznie się w sobotę 19 lutego 2022 o godz. 8:00 w kasie Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu i online na stronie ppa.teatr-capitol.pl.

Konkurs Aktorskiej Interpretacji Piosenki, trzyetapowe zmagania młodych wokalistek i wokalistów, to klamra, spinająca program PPA. Pierwsze eliminacje, bez udziału publiczności, będą miały miejsce w przyszłym tygodniu, a ich efekt zobaczymy na początku festiwalu.

Ostatnim etapem konkursu jest Koncert Finałowy, po którym poznajemy werdykt jury i następuje wręczenie nagród. Na Koncert Finałowy składają się dwie części: występ finalistek i finalistów oraz druga część – premiera koncertu-spektaklu, w tym roku poświęcona twórczości Mirona Białoszewskiego (autora rozsławionej przez Ewę Demarczyk „Karuzeli z Madonnami”). Koncert Finałowy reżyseruje Jerzy Jan Połoński. 

Tegoroczna Gala „WITAMY W ŚWIĄTYNI SZTUKI, słuchajcie, a będzie wam dane”, jest dziełem Martyny Majewskiej, nagradzanej reżyserki teatralnej i filmowej, obdarzonej niebywałym poczuciem humoru i odwagą w podejmowaniu istotnych współczesnych tematów. 

Koncert, złożony z evergreenów PPA, hip-hopowych i discopolowych przebojów w zaskakujących aranżacjach i gwiazdorskich wykonaniach, będzie rodzajem hołdu dla Sztuki jako „szóstej największej religii świata”, poszukiwaniem mitycznego, wspólnotowego katharsis.

Gala i Finał to premierowe koncerty, realizowane dla Przeglądu Piosenki Aktorskiej. 

Gośćmi z zagranicy będą John Grant – Amerykanin na Islandii, malowniczo melancholijny współczesny bard, Sarah McCoy – nowoorleanka w Paryżu, śpiewająca ciemne, słodkogorzkie ballady, i zespół Sages Comme des Sauvages – belgijski, ale wielokulturowy zespół z ciekawymi, zaangażowanymi społecznie tekstami.

Koncerty polskich gwiazd to nowe interpretacje klasyki: premierowy koncert Mai Kleszcz z tekstami Bogdana Loebla, Zalewski śpiewający Niemena i Jan Młynarski grający Grzesiuka, ale także spóźniona przez pandemię trasa Marysi Peszek – ze specjalną niespodzianką dla widzów PPA, i niezwykły koncert „Opla Stasiuk Trzaska” z udziałem pisarza Andrzeja Stasiuka.

Spektakle muzyczne w programie tegorocznego PPA to „Między nogami Leny, czyli Zaśnięcie Najświętszej Marii Panny według Michelangela Caravaggia”, dzieło Agaty Dudy-Gracz zrealizowane w Kłajpedzie na Litwie, „Święta Kluska” z TR Warszawa, tragikomiczny musical na trójkę aktorów, gorzka współczesna baśń w reż. Agnieszki Smoczyńskiej, oraz studencki koncert-spektakl z AT w Warszawie „A planety szaleją… Młodzi w hołdzie Korze”. 

Osobno trzeba wspomnieć „Rechnitz. Opera – Anioła Zagłady” Wojtka Blecharza i Katarzyny Kalwat wg tekstu Elfriede Jelinek opisującą jedno z tragicznych zdarzeń Zagłady. Ta refleksja nad zbiorową pamięcią będzie ostatnim koncertem tegorocznego PPA. 

Premiery to także dziesięć spektakli Nurtu Off, produkowanych przy wsparciu finansowym i realizacyjnym PPA. Konkurs Off składa się z dwóch etapów: najpierw wybiera się do realizacji scenariusze, w drugim etapie ocenia się gotowe spektakle. Nagrodę Tukana Off przyznaje jury – w tym roku będą to Weronika Murek, Jakub Skrzywanek i Dominik Strycharski. Jest też Tukan Off Publiczności, nagroda festiwalowych widzów. Bilety na spektakle Nurtu Off są w cenie 1 zł.

Autorem tegorocznego plakatu jest grafik i scenograf Damian Styrna.

Scroll to Top