ZAPRASZAMY NA GALĘ ZAKOŃCZENIA 8.FAF

Już w najbliższą niedzielę 27 października poznamy zwycięzców tegorocznego Festiwalu Aktorstwa Filmowego im. Tadeusza Szymkowa. Laureaci Złotych Szczeniaków 8.FAF za najlepsze role pierwszo- i drugoplanowe zostaną ogłoszeni podczas wieczornej gali w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Specjalną nagrodę – Platynowego Szczeniaka za wybitne osiągnięcia w aktorstwie filmowym – otrzyma Barbara Krafftówna, niezapomniana Felicja z filmu Hassa „Jak być kochaną”. Wieczór uświetni koncert Piotra Machalicy, który zaśpiewa piosenki do tekstów poety Jonasza Kofty. Galę poprowadzą zaprzyjaźnieni od lat z festiwalem Małgorzata Kożuchowska i Robert Gonera.

Barbara Krafftówna, bohaterka niedzielnej gali, pojawi się na scenie Teatru Polskiego nie tylko by odebrać Platynowego Szczeniaka FAF, ale także medal prezydenta Wrocławia „Merito de Wratislavia – Zasłużony dla Wrocławia”. Z miastem aktorka była związana przez wiele lat. Kilka spędziła na deskach tutejszego Teatru Dramatycznego (obecnie Teatr Polski we Wrocławiu) oraz we Wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych (CeTA), która zrealizowała z udziałem aktorki takie dzieła jak: „ Popiół i Diament” Andrzeja Wajdy, „Nikt nie woła” Kazimierza Kutza, „Złoto”, „Rękopis znaleziony w Saragossie” i „Jak być kochaną” Wojciecha Jerzego Hasa.

Galeria kliknij w obrazek >

Rolę w tym ostatnim filmie krytycy uznają za najwybitniejszą kreację Krafftówny, a zarazem jedną z najdoskonalszych kreacji kobiecych w polskim kinie. U boku Zbigniewa Cybulskiego Krafftówna zgrała kobietę, która poświęca wszystko dla miłości. Za tę kreację została nagrodzona na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Francisco. W sumie aktorka zagrała w blisko 30 filmach fabularnych. Dużą popularność przyniosły jej także role serialowe: Honoraty – żywiołowej dziewczyny z Koniakowa, którą zagrała w serialu „Czterej pancerni i pies” czy siostry Wołodyjowskiego w „Przygodach pana Michała”. Z powodzeniem występowała także w kabarecie „Pod Egidą” oraz „Kabarecie Starszych Panów”.

Podczas galowego wieczoru w Teatrze Polskim poznamy również aktorów nominowanych do Złotych Szczeniaków 8.FAF za najlepsze role pierwszo- i drugoplanowe w filmach powstałych w ciągu ostatniego roku. Jury złożone wyłącznie z aktorów -Zygmunt Malanowicz, Edwin Petrykat, Robert Gonera-oceniało kreacje swoich kolegów: Borysa Szyca („Piłsudski”), Mirosława Bakę („Legiony”), Julię Kijowską i Łukasza Simlata („Żelazny most”), Dawida Ogrodnika i Justynę Wasilewską („Ikar. Legenda Mietka Kosza”), Dorotę Kolak i Marię Dębską („Zabawa, zabawa”), Artura Żmijewskiego i Andrzeja Seweryna („Czarny mercedes”), a także Aleksandrę Konieczną, Elizę Rycembel i Bartosza Bielenia („Boże Ciało”).

Na zakończenie wieczoru dla publiczności zaśpiewa Piotr Machalica. Recital aktora złożony będzie z piosenek do tekstów wybitnego poety Jonasza Kofty. Wybrzmią takie utwory jak: „Pamiętajcie o ogrodach”, „Niedomówienie”, „Jej portret”, „Podróżą każda miłość jest” czy “Wakacje z blondynką.

Galeria z otwarcia 8 FAF  kliknij w obrazek >

 

Scroll to Top