DCF otwiera wszystkie kina

Dolnośląskie Centrum Filmowe wznawia pracę wszystkich swoich kin. Po trzech miesiącach przerwy widzowie ponownie zasiądą w fotelach przed wielkim ekranem. Trwają intensywne prace przygotowawcze, które mają zapewnić gościom DCF-u poczucie bezpieczeństwa i komfort oglądania filmów.

Wszystkie kina należące do Dolnośląskiego Centrum Filmowego zostaną ponownie otwarte 6 czerwca. Od tego dnia, zgodnie z rozporządzeniem administracji rządowej, wycofane zostają restrykcje dotyczące branży kinowej. Konieczne będzie przestrzeganie wytycznych sanitarnych dotyczących bezpieczeństwa widzów
i pracowników.

– Intensywnie pracujemy nad tym, aby wszyscy mogli czuć się w naszych kinach bezpiecznie i komfortowo. To dla nas niezwykle ważne. Cieszymy się, że możemy ponownie wznowić naszą działalność, ale zachowujemy przy tym pełną ostrożność
i rozwagę. Przygotowania do przywrócenia naszej aktywności trwają już od dwóch tygodni. Wdrażamy specjalne procedury bezpieczeństwa higienicznego nie tylko zgodne z wytycznymi ministerstwa, ale też wykraczające poza nie. Chcemy, żeby wszyscy czuli, że mogą bez obaw odwiedzić nasze kina
– mówi Jarosław Perduta, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Filmowego.

Zgodnie z wytycznymi rządowymi obsługa kin będzie pracować w maseczkach albo przyłbicach, przy kasach staną przegrody, regularnie odkażane będą fotele, stoliki, poręcze, klamki i wszelkie inne powierzchnie, z którymi będą się stykać widzowie. Sale będą wypełniane maksymalnie do połowy, wietrzone po każdym seansie, widzowie będą mogli uczestniczyć w seansach w maseczkach, a wybór miejsca na widowni będzie się odbywał z zachowaniem odpowiedniego dystansu.

6 czerwca ruszą wszystkie kina instytucji, a więc „DCF” we Wrocławiu, „Apollo”
w Wałbrzychu, „Piast” w Legnicy, „Pionier” w Żarach, „Lot” w Jeleniej Górze i „Wawel’ w Lubaniu.

Na początku na pewno nie wrócimy z pełną ofertą, jaką proponowaliśmy widzom przed wybuchem pandemii. Jestem optymista, ale rzeczywistość oceniam realistycznie. W pierwszym tygodniu zaproponujemy dwa seanse dziennie we wszystkich kinach jednosalowych i 6 seansów dziennie w DCF-ie. Dla zapewnienia bezpieczeństwa i przeprowadzenia niezbędnych zabiegów higienicznych konieczne będą dłuższe przerwy między seansami. Przyglądamy się też propozycjom dystrybutorów, zaczynamy układać repertuary we wszystkich naszych kinach. Podamy je z minimum tygodniowym wyprzedzeniem. Od jutra zaczynamy również działania informacyjne i promocyjne. – dodaje Jarosław Perduta.

Kina Dolnośląskiego Centrum Filmowego były zamknięte przez niemal 3 miesiące.
W tym czasie instytucja zaproponowała cały szereg działań online dla swoich widzów. DCF jako pierwszy w Polsce zorganizował festiwal filmowy online w czasie pandemii. Filmy pokazywane na Long Story Short Film Festiwal były oglądane ponad 21 tysięcy razy. Online dostępne były między innymi spotkania Dyskusyjnego Klubu Filmowego, Młodzieżowego Klubu Filmowego, aktorskie czytania, programy edukacyjne dla dzieci i młodzieży, filmowe spacery po Wrocławiu i wiele innych. Widzowie i znani wrocławianie dzielili się na łamach DCF-u swoimi kinowymi wspomnieniami.

Pandemiczna przerwa posłużyła też do realizacji wielu projektów modernizacyjnych, w szczególności w kinach poza Wrocławiem. Wyremontowano kino „LOT” w Jeleniej Górze i „Piast” w Legnicy. Stworzono nowe strony internetowe i wdrożono systemy internetowej sprzedaży biletów dla wszystkich kin poza Wrocławiem, z powodzeniem przygotowano wnioski o realizację kolejnych zadań inwestycyjnych.

Scroll to Top