66 Puchar Gordona Bennetta wystartuje w Ameryce

Puchar Gordona Bennetta to najstarszy i najbardziej prestiżowy wyścig balonowy na świecie. Polska ma wspaniałą historię sukcesów w tej dyscyplinie, zdobywając Puchar na własność trzykrotnie w latach 1933-1935Ostatnio polska załoga Jacek Bogdański i Krzysztof Zapart wygrała Puchar w 2018 roku, pokonując dystans 1770 km od Berna w Szwajcarii do Pskowa w Rosji.

Polacy zdobyli Puchar Gordona Bennetta sześć razy w historii. Cztery razy przed II wojną światową, w latach 1933, 1934, 1935 i 1938, oraz dwa razy po wojnie, w latach 1983 i 2018Ostatni raz polska załoga, w składzie Mateusz Rękas i Jacek Bogdański, pokonała w powietrzu dystans 1145 kilometrów i zapewniła Polsce prawo organizacji prestiżowych zawodów w 2020 roku.

Grupa dziennikarzy ze Stowarzyszenia Polskich Mediów pod przewodnictwem prezesa Marka Traczyka miała okazję spotkać się z polskimi zwycięzcami pucharu w krakowskim hotelu Galaxy. Gośćmi Jacka Legendziewicza , właściciela hotelu byli Mateusz Rękas, Jacek Bogdański oraz szef ekipy naziemnej Jacek Barski.

W tym roku w dniach od 7 do 17 października w amerykańskim mieście Albuquerque odbędą się 66 zawody balonowe o puchar Gordona Bennetta. Wezmą w nich udział trzy 2 osobowe załogi polskie. Nad całością będzie czuwać ekipa naziemna meteorologów i logistyków, którzy w tym roku stacjonować będą w Krakowie. Hotel Galaxy zapewnił ekipie zakwaterowanie, wyżywienie oraz możliwość odnowy biologicznej , ponieważ hotel dysponuje basenem i SPA. Jacek Barski szef ekipy zapewnia, że jest to najlepsza naziemna ekipa na świecie. Zadaniem specjalistów jest pokierowanie balonu w odpowiednie warunki atmosferyczne aby wykorzystując sprzyjające wiatry i ciągi powietrzne osiągnął jak największą odległość w linii prostej od miejsca startu do lądowania. Trzymamy kciuki i życzymy pomyślnych wiatrów !

Scroll to Top