WORLD PRESS PHOTO 2019
Najważniejsza na świecie wystawa fotografii prasowych!

Już po raz 19 w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu oglądać można najlepsze fotografie prasowe prezentowane w ramach wystawy World Press Photo. Składają się na nią prace nagrodzone i wyróżnione w największym i najbardziej prestiżowym konkursie fotografii prasowej organizowanym przez Fundację World Press Photo w Amsterdamie.

W tym roku jest to już 62 edycja. Do konkursu zgłosiło się łącznie 4738 fotografów ze 129 krajów, zgłaszając 78 801 zdjęć. Prace oceniane były w kilkunastu kategoriach. Jury konkursu, którego przewodniczącym był Whitney C. Johnson (National Geographic, Stany Zjednoczone) przyznało nagrody w 7 kategoriach.
Zwycięzcą tegorocznej edycji został John Moore z Getty Images
i jego zdjęcie pt. “Dziewczynka płacząca na granicy”. Fotografia latem zeszłego roku wywołała niemałe zamieszanie w mediach, zwracając oczy całego świata na politykę stosowaną wobec rodzin migrantów przekraczających granice USA. Zdjęcie zwyciężyło także w kategorii Spot News.

Wystawa prezentowana jest w około 45 krajach świata i odwiedzana przez ponad 4 miliony ludzi każdego roku. W Opolu wystawa gości od 2000 roku i jest organizowana pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Opola. Corocznie cieszy się ona bardzo dużym zainteresowaniem zarówno opolan jak i osób z innych części kraju.

Galeria Sztuki Współczesnej, pl. Teatralny 12, Opole
Wystawa czynna codziennie od 23.11 do 15.12.2019 w godz.10.00-20.00
6.12 – nocne zwiedzanie ekspozycji, galeria czynna do 22.00.

Scroll to Top